راهكاري نوين جهت دستيابي آسان تر به اطلاعات

(بهنام عزیزی مدیریت گروه اجتماعی )

بديهي است كه اين روزها  در جوامع متمدن و متجدد ، دنياي مجازي اينترنت بعدي از زندگي ماست و افراد جامعه هركدام به نحوي با اينترنت سر و كار دارند . گرچه  ارتباطات سريع تر شده است و ميزان استفاده افراد از اين ارتباطات سريع بسيار زياد شده است ، اما نكته اين است كه استفاده از هر گونه امكانات و وسيله اي زماني مطرح مي شود كه هدفي را بر آورده سازد و دستيابي به آن هدف را هموار تر نمايد.

واضح است كه اگر اطلاعات به اشتراك گذاشته شده در دنياي مجازي به وضوح در دسترس همگان نباشد ، وقت و انرژي كه براي يافتتن آنها در دنياي مجازي صرف ميشود، گاها كاربران را خسته مي كند و جستجو حتي در موتور هاي قدرتمندي مانند گوگل گاهاً منجر به صرف كردن زماني نسبتاً طولاني براي رسيدن به آنچه مطلوب است ميشود .  بنابر اين لازم است تا جهت دستيابي سريع تر به اطلاعات نحوه قرار گرفتن مطالب در صفحات وب به گونه اي باشد كه كاربر از قبل بداند كه كجا بايد برود ( جايي بجز موتور هاي جستجو!)

گستردگي موضوعات و مطالب اولين مشكل جهت دسترسي سريع  به آنها از طريق اينترنت ميباشد، چرا كه به خاطر سپردن هزاران آدرس و يا عنوان اينترنتي براي هر موضوع نشدني است ، جستجو كردن هم همانگونه كه گفته شد گاها وقت زيادي صرف ميكند و به دليل زياد بودن نتايج ممكن است آنچه كه ما مي خواهيم از قلم بيفتد . در اينجا  بهترين راهكار دسته بندي موضوعي صفحات وب به صورت درختي است ، كه هر شاخه زير شاخه هايي دارد، به اين معني كه موضوعات كلي شاخه هاي اصلي مي باشند كه اين موضوعات به زير بخش هاي مرتبط تفكيك مي شوند ، شاخه ها در طول زمان رشد ميكنند و زير شاخه هاي بيشتري به آنها افزوده خواهند شد ، يعني به مرور زمان صفحات بيشتري در پايگاه ( بر اساس موضوع ) در بخش مربوطه ثبت خواهند شد .به اين ترتيب كاربر با دنبال كردن مسير معيني به موضوع مطلوب راهنمايي خواهد شد .

ايجاد چنين پايگاهي شايد در نگاه اول بسيار دشوار و حتي غير ممكن به نظر بيايد ،  اما با كمي دقت متوجه ميشويم كه  در كشورما اين پتانسيل براي صفحات فارسي( مخصوصاً  در سرويس هاي وبلاگ نويسي) وجود دارد. خوشبختانه در  پايگاه اينترنتي پرشين بلاگ كه بيش از 700 هزار وبلاگ دارد و كماكان شمارآنها رو به افزايش است ،  دسته بندي موضوعي صفحات براي وبلاگ هاي داخلي صورت گرفته است ، كه پرشين بلاگ قصد دارد امكان ثبت صفحات مربوط به پايگاه هاي ديگر را نيز در دسته بندي موضوعي فراهم آورد. در اين طرح افرادي در گروه ها و شاخه هاي اصلي مسئوليت هماهنگي صفحات مربوطه را به عهده خواهند گرفت و ثبت صفحات توسط كاربران انجام خواهد شد، كه مراحل آغازين كارهم اكنون در حال اجرا مي باشد .

 

 

 

/ 14 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کتابدار پارسی

با سلام و سپاس و تبریک سال نو به شما. از من دعوت فرموده بودید که شما را در راه اندازی گروه کتابداری پرشين بلاگ ياری نمایم. بفرمایید که من چه کار می توانم بکنم و همکاری من از چه نوع همکاری خواهد بود. در واقع، من چه خدمتی از دستم بر می آید. موفق باشيد

کتابدار پارسی

سلام. یک پیشنهاد دارم به این مدیران پرشین بلاگ بگویید که در این سرور امکان طبقه بندی موضوعی و برچسب دهی به یادداشت ها را فراهم نمایند. با سپاس

سعاد

اقا لطفا ايميلاتون رو چک بفرماييد و راهنمايی کنين کسايی رو که مشکل دارن .من خودم تا حالا چندين بار ايميل زدم ولی جوابی داده نشده !

صادق رضايی

برای من تو وبلاگم نوشته بودید که به گروه های تخصصی ملحق بشم.باید چی کار کم.

ضا

با سلام. مدير گروه عمومی پرشين بلاگ هستم. هنوز در انتظار ارسال ايميل شما برای راه‌اندازی وبلاگ مديريت گروه عمومی پرشين بلاگ بسر ميبرم. لطفا درصورت امکان تصميم خود را اعلام فرمائيد. متشکرم.