جايگاه وبلاگ نويسی
ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٥/٢۳  

امروز در وبلاگهای به روز شده   نکته مشترکی در اکثر نوشته ها به چشم می آمد  که بسیار خوشحال کننده بود و آن سمت و سوپیدا کردن نوشته ها و هدفمند نوشتن نویسندگانشان بود . با دنبال کردن نظرات خوانندگان هم کم و بیش همین مورد به چشم میرسید . این موضوع خبر از تکاملی آرام در روند تثبیت جایگاه وبلاگ نویسی در جامعه میدهد .

 خوشبختانه با وجود اینکه  آن طور که باید و شاید از وبلاگ نویسی حمایت نشد و حتی مشکلاتی سر راه رشد و تعالی آن ایجاد شد  اما این بعد جدید ( با طول عمر 5 سال ) آرام آرام در حال یافتن جایگاه اصلی خود است که این خبر برای تمامی کسانی که اهمیت تبادل اطلاعات به این شکل را درک کرده اند خبر خوشحال کننده ای خواهد بود. اطلاعاتی که در دل نویسندگان گمنام پنهان است و چه بسا گرانبها تر از آنچه باشد که در کوچه و برزن فریادش میزنند !

برای ما هم خبر خوبی است ، گروه های تخصصی پرشین بلاگ با جدیت در راستای سرعت بخشیدن به کاربردی تر شدن و در دسترس بودن آثار وبلاگ نویسان و سایر وب نوشته های فارسی  تلاش خود را آغاز نموده اند و به یاری خداوند وهمت همراهان این طرح ، این تلاش در آینده  دوچندان و بلکه بیشتر خواهد شد .

لذا در این راستا  کسانی که برای همکاری در هر کدام از گروه ها وشاخه های موضوعی دسته بندی شده ، تمایل و آمادگی دارند ،  می توانند در قسمت نظرات این وبلاگ  آمادگی خو را به همراه یک آدرس ایمیل  و آدرس وبلاگ یا وب سایت خود اعلام نمایند .

 
کلمات کلیدی:
 
با پرشين بلاگ تا نهايت
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٥/۱۱  
 

 پرشین بلاگ اولین سرویس وبلاگ فارسی زبان که در 5 سال فعالیت خود توانسته بیش از 800.000 کاربر جذب کند. پرشین بلاگ در این سالها با مشکلات زیادی از جمله فیلترینگ اشتباهی مواجه بوده است که با پیگیری در مورد این مشکل بارها از سرویس وب فارسی دفاع کرده است. دفاع از نام خلیج فارس با امضای 90.000 ایرانی شهروند جامعه مجازی از بزرگترین افتخارات ملی این سایت بزرگ است.

چندی پیش دامنه دات کام
persianblog.ir از طرف هکرهای عراقی سرقت شد که مشکلاتی را برای دسترسی به سایت اصلی ایجاد کرده است. تا بر طرف شدن مشکل، دامنه دات آی آر persianblog.ir فعال است و می توانیم ازطریق آن وبلاگهای خود را به روز کنیم.

ما امضاء کنندگان حمایت خود را از این سرویس رایگان با تاکید بر بی اثر بودن تلاش هکرها برای ضربه زدن به وبلاگ فارسی اعلام می داریم

پرشین بلاگ زنده است تا وبلاگ فارسی زنده است

امضاء‌کنیم و برای دوستان بفرستیمکلمات کلیدی:
 
پنجمين تولد پرشين بلاگ
ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٥/٦  

با نام خدا

خداوند را سپاس که بعد از مدتها با مشغله فراوان این اواخر،بالاخره توانستم این صفحه را به روز کنم .

خب جشن تولد و ورود به شش سالگی پرشین بلاگ دیروز در یک محیط دانشگاهی و صمیمی برگزار شد .

از ماهها پیش تصمیم گرفته شده بود که امسال جشن بزرگی ، در کنار وبلاگ نویسان عزیز برگزار شود که به لطف دوستان باشگاه هواداران و پرشین بلاگ توفیق این را داشتم تا در برنامه ریزی و اجرا حضور داشته باشم .

اوایل اردیبهشت برنامه ریزی های اولیه صورت گرفت و با توجه به اینکه پرشین بلاگ اولین سرویس دهنده وبلاگ فارسی در ایران بود مقرر شد عنوان مراسم مسال جشن وبلاگ پارسی باشد با تکیه برنام مراسم نحوه انتخاب برگزیده ها تغییرات اساسی داشت به این ترتیب که از همه وبلاگ سرویس ها منتخب داشتیم . در همین اوضاع و احوال بودیم که ناگهان به غیبت اجباری رئیس مواجه شدیم . فکر چگونگی برگزاری جشن و طبق تاریخ پیش رفتن خیلی آزارم میداد تا اینکه متوجه شدیم تاریخ برگزاری هر سال در تداخل با ایام فاطمیه است بنابراین تصمیمات بعدی موکول شد به بازگشت پدر .

با گذشت این پنجاه و اندی روز ، فعالیت مجدد ما برای جشن شروع شد  دوستانی که در زمان برگزاری نمایشگاه رسانه های دیجیتال هم ما را تنها نگذاشتند تماس گرفتند و برنامه ریزی مجدد شروع شد با نگاهی به تقویم بهترین تاریخ را میلاد مبارک مولی الموحدین در نظر گرفته شد . تهیه فیلم ، نمآهنگ ، موسیقی و گزارش توسط دوستان باشگاه هواداران آغاز شد . طبق پیش بینی در دوهفته پایانی کار دعوت ها پیگیری می شد .

وبلاگ های منتخب نیز که قرار بود از میان نظرسنجی سایت پرشین وبلاگ بر اساس ایده وبلاگ پارسی انتخاب شوند لیست شدندو به لطف آقای شرفی با کنترل غیرتکراری بودن کاربر رای دهنده و نیز امکان انتخاب از سایر وبلاگ سرویس ها ، این فهرست تهیه شد . از تعداد 3000 کاربری که بطور میانگین 6000 انتخاب را انجام دادند 400 وبلاگ اول بررسی شد و با شاخص اصلی قرارگیری در فهرست و نیز محتوا ، قالب و بازدید کننده وانتخاب ها صورت گرفت که بسیاری از دوستان به این نکته عنایت نداشتند که انتخاب از میان تمام نظرسنجی انجام شده از همه وبلاگ سرویس ها وسایت ها صورت گرفته بود .

همه چیز مهیا بود و البته چند شغله بودن من هم باعث می شد هماهنگی ها در طول روز کمتر صورت بگیرد و تلفن همراه و پیام کوتاه راه ارتباطی تیم ما بود که بیشتر وقتها من حتی جواب تلفن ها را نمی توانستم بدهم . که همین جا از همه دوستان پوزش می خواهم .

به هر حال در آستانه برگزاری قرار گرفتیم و ناگهان دزدیده شدن دامنه و تغیرات ازcom  به ir و عدم دسترسی به ایمیلهای اصلی سایت تاحدی کارها را تحت الشعاع قرار داد و درست همان زمان که موعد ثبت نام از طریق سایت برای کاربران بود همه چیز از روال خارج شد . البته دوستان فنی زحمات شبانه روزی داشتند و اگر شاهد نبودم هرگز تاکید نمی کردم اما بهر حال وقفه در ثبت نام جشن نیز یکی از مواردی بود که پیش بینی نشده بود .

بالاخره روز جشن و آمدن دوستان خوب و عزیز وبلاگ نویس

هر مراسمی که برگزار میشود نقاط ضعف و قوتی دارد و مقایسه مراسم امسال و سالهای قبل هم طبیعتا این موارد را پیش روی هر بیننده ای قرار میدهد . اما نکته با ارزش امسال همکاری بسیار خوب و قوی دوستان داوطلب که هر جا احساس خلا می کردند واقعا بی دریغ کمک میکردند .

این مراسم را بلاگر ها هدایت کردند برنامه های آن را بلاگرها ساختند و اجرا نیز در اختیار بلاگر ها بودو برای من دیدن حضور آن تعداد وبلاگ نویس هیجان انگیز و نشاط آور بود .کسانی که از شهرهای دور و نزدیک آمده بودند و حتی دوستان گله مند که به هر دلیلی انتقاد به مراسم داشتند .

حضور نماینده محترم شورای شهر تهران خانم دکتر ابتکار ، آقای مهندس جهانگرد ، جناب آقای دکتر شهشانی و البته جناب آقای ابطحی . وجود اساتید حوزه رسانه و فاوا ، خبرنگاران و مدیران مسئول نشریات و .....

حامیان جوایز وبلاگ های برگزیده عبارت بودند از

پایاهاست –شاتل – نشریه شادکامی – نشریه علم روز

در حین اجرای مراسم نشریه چلچراغ نیز به عدد برگزیدگان اسلی اشتراک مجله را اهدا نمود .

حامیان هدایای مهمانان

شرکت رسپینا – نشریه شادکامی – اس ام اس ایران – روزنامه ابتکار

حامی پذیرایی :

شرکت سان ایچ

و تشکر ویژه من از دوستانی که این برنامه را تهیه کردند

آقایان:

 محمد عرب احمدی مدیر محترم باشگاه هوادران پرشین بلاگ

علی تاری

بهنام عزیزی مدیرگروه اجتماعی

آرین نغزگو

محسن ثمودی

تایماز زردچشمی

طه بوترابی  (مولاناخوانی)

امیرهنرجو(نوازنده دف و نی)

بابک طحان(نوازنده سه تار )

ابوذر حجتی (عکاس)

مازیار عطاریه

پویاکوشنده( تهیه نمآهنگ)

رضا رفیع

بهزاد قلی زاده (عکاس)

صدرا بوترابی(عکاس)

و خانم ها :

مریم چشم براه

فاطمه ملکی(تهیه خبر )

ثمر احتشامی

فاطمه حسینی(مسئول جوایز)

سعیده مختار زاده

رویاشکوری

آنیتا عابدی

فاطمه ملکی 

و....

این مراسم برای من یک ویژگی بزرگ داشت به این ترتیب که گاهی با سرمایه های ملیاردی هم نمی توان پلی از دنیای مجازی به دنیای حقیقی زد اما این اتفاق هرچند ناتمام با برگزاری این جشن و جشنهایی از این قبیل می افتد .باید قدر توانایی های کوچک و بزرگ خودمان و دوستانمان را بدانیم و کمک کنیم که این حرکت تداوم پیدا کند .

در خاتمه از کلیه دوستان عزیزی که در این جشن حضور داشتند تشکر می کنم و امیدوارم نقایص نسبی جشن را به حساب کم تجربگی بنده بگذارند و با راهنمایی های سازنده شان  در برگزاری مراسم آتی ، دوستان باشگاه هواداران را یاری دهند .


کلمات کلیدی:
 
هميشه جای خيلی ها خالی است !
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٥/٤  

در بعضی جشن ها  همیشه جای عده ای خالی است. قرارهای وبلاگی و مراسم تولد پرشین بلاگ از آن جمله اند. با اینکه حدود ۴۵۰ نفر مهمان شرکت کرده بودند ولی همچنان خیلی ها نبودند و جایشان خالی بود.
امیدوارم سال آینده در یک سالن ۴ هزار نفره مراسم جشن تولد را برگزار کنیم.

از همه کسانی که زحمت کشیدند متشکرم. بخصوص برو بچ فنز

شاد باشید.


کلمات کلیدی:
 
برای بقیه السیف !
ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٥/٤  

امروز جشن پنجمین سالگرد تولد پرشین بلاگ و سالروز تولد وبلاگ فارسی و برگزار میشود.  برای نخستین بار با پرشین بلاگ امکان وبلاگنویسی فارسی برای عموم کاربران و بصورت رایگان فراهم آمد.
اگر از دوستان و بلاگرهای محبوب و فعال و پربازدید و همکاران گروه سایتها کسی دعوتنامه به دستش نرسیده حتما تلفنی یا آنلاین یا هر روش دیگه که فکر میکنه تماس بگیره و خودش رو برسونه.

یک هفته ی گذشته٬ هفته ی سختی بود. اگر ضعف و کوتاهی می بینید٬ عفو بفرمایید.

 ۲۰۱و۸۸۷۵۰۲۰۰


کلمات کلیدی: