راهكاري نوين جهت دستيابي آسان تر به اطلاعات
ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٢٤  

(بهنام عزیزی مدیریت گروه اجتماعی )

بديهي است كه اين روزها  در جوامع متمدن و متجدد ، دنياي مجازي اينترنت بعدي از زندگي ماست و افراد جامعه هركدام به نحوي با اينترنت سر و كار دارند . گرچه  ارتباطات سريع تر شده است و ميزان استفاده افراد از اين ارتباطات سريع بسيار زياد شده است ، اما نكته اين است كه استفاده از هر گونه امكانات و وسيله اي زماني مطرح مي شود كه هدفي را بر آورده سازد و دستيابي به آن هدف را هموار تر نمايد.

واضح است كه اگر اطلاعات به اشتراك گذاشته شده در دنياي مجازي به وضوح در دسترس همگان نباشد ، وقت و انرژي كه براي يافتتن آنها در دنياي مجازي صرف ميشود، گاها كاربران را خسته مي كند و جستجو حتي در موتور هاي قدرتمندي مانند گوگل گاهاً منجر به صرف كردن زماني نسبتاً طولاني براي رسيدن به آنچه مطلوب است ميشود .  بنابر اين لازم است تا جهت دستيابي سريع تر به اطلاعات نحوه قرار گرفتن مطالب در صفحات وب به گونه اي باشد كه كاربر از قبل بداند كه كجا بايد برود ( جايي بجز موتور هاي جستجو!)

گستردگي موضوعات و مطالب اولين مشكل جهت دسترسي سريع  به آنها از طريق اينترنت ميباشد، چرا كه به خاطر سپردن هزاران آدرس و يا عنوان اينترنتي براي هر موضوع نشدني است ، جستجو كردن هم همانگونه كه گفته شد گاها وقت زيادي صرف ميكند و به دليل زياد بودن نتايج ممكن است آنچه كه ما مي خواهيم از قلم بيفتد . در اينجا  بهترين راهكار دسته بندي موضوعي صفحات وب به صورت درختي است ، كه هر شاخه زير شاخه هايي دارد، به اين معني كه موضوعات كلي شاخه هاي اصلي مي باشند كه اين موضوعات به زير بخش هاي مرتبط تفكيك مي شوند ، شاخه ها در طول زمان رشد ميكنند و زير شاخه هاي بيشتري به آنها افزوده خواهند شد ، يعني به مرور زمان صفحات بيشتري در پايگاه ( بر اساس موضوع ) در بخش مربوطه ثبت خواهند شد .به اين ترتيب كاربر با دنبال كردن مسير معيني به موضوع مطلوب راهنمايي خواهد شد .

ايجاد چنين پايگاهي شايد در نگاه اول بسيار دشوار و حتي غير ممكن به نظر بيايد ،  اما با كمي دقت متوجه ميشويم كه  در كشورما اين پتانسيل براي صفحات فارسي( مخصوصاً  در سرويس هاي وبلاگ نويسي) وجود دارد. خوشبختانه در  پايگاه اينترنتي پرشين بلاگ كه بيش از 700 هزار وبلاگ دارد و كماكان شمارآنها رو به افزايش است ،  دسته بندي موضوعي صفحات براي وبلاگ هاي داخلي صورت گرفته است ، كه پرشين بلاگ قصد دارد امكان ثبت صفحات مربوط به پايگاه هاي ديگر را نيز در دسته بندي موضوعي فراهم آورد. در اين طرح افرادي در گروه ها و شاخه هاي اصلي مسئوليت هماهنگي صفحات مربوطه را به عهده خواهند گرفت و ثبت صفحات توسط كاربران انجام خواهد شد، كه مراحل آغازين كارهم اكنون در حال اجرا مي باشد .

 

 

 


کلمات کلیدی:
 
تشکر از همکارن وبلاگهای گروهی تخصصی
ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٢۳  


با فعال شدن گروههای پرشین بلاگ به همت مدیر محترم آن و با همکاری بلاگرهای علاقمند٬ قدم بلندی در توسعه ی همکاری های داوطلبانه برداشته شد و افقهای تازه تری برای فعالین بلاگر گشوده شده است.
امیدوارم سال هشتاد و شش سال توسعه و پیشرفت مجموعه فعالیتهای گروهی بلاگرها باشد. خدا خواهد نصیب باشد.


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱/۱٠  


سلام دوستان .نسخه جدید پرشین تم در حال طراحی است .پیشنهادات و انتظارات خود را از یک قالب خوب برای سرویس پرشین بلاگ را می توانید به آدرس زیر میل کنید . در صورتی که قالب خاصی را نیز در نظر دارید می توانید ذکر کنید تا به لیست قالب ها اضافه شود

xanthin_elahi@yahoo.com

 


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٩  

با نام نگارنده بهار

.....

خوش به حال غنچه های نیمه باز

خوش به حال دختر میخک که می خندد به ناز

.....

ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم

ای دریغ از من اگر مستم نسازد آفتاب

ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار

.....

با سلام به همه دوستان بلاگر فارسی زبان در ایران و هر مکان از جهان

بهترین لحظات را در زیباترین فصل سال برایتان آرزومندیم .

در سالی که سپری کردیم قصد بر این شد که رونقی دوباره به کارهای گروهی در زمینه های مختلف و موضوعات متعدد نویسندگی در حوزه وبلاگ فارسی داده شود . در این راستا یکی دو جلسه محدود با دوستان خوبمان داشتیم که متاسفانه بدلیل فقدان وقت کافی و نیز حجم انبوه وبلاگ های مفید و تخصصی این امر به سال جدید موکول شد . امیدوارم که امسال بتوانیم با سعی و همکاری شما عزیزان به اهداف گروه برسیم .

همیشه بهاری بمانید

 

 


کلمات کلیدی: